«Ideaalis võiksid omavalitsused olla täielikult isemajandavad, mis tähendab, et senisest enam tuleb mõelda, kuidas tulu sisse tuua, mitte ainult rahade ümberjagamisega tegeleda,» rääkis Reformierakonda kuuluv Viimsi vallavanem Siim Kallas.
Mitu Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluvat poliitikut on asunud sotsiaalmeedias kritiseerima reformierakondlasest Viimsi vallavanema Siim Kallase ideed KOVide tulubaasi ümberjagamise juures mõelda muuhulgas ka kinnisvaramaksu kehtestamisele.
«Ideaalis võiksid omavalitsused olla täielikult isemajandavad, mis tähendab, et senisest enam tuleb mõelda, kuidas tulu sisse tuua, mitte ainult rahade ümberjagamisega tegeleda,» rääkis Reformierakonda kuuluv Viimsi vallavanem Siim Kallas.
Ühe komponendina, mida kunagi kaaluti KOVide tulubaasi komponendina, tõi Kallas välja kinnisvaramaksu. «Siiski otsustati sellest poliitilisel põhjusel sel korral loobuda. Tänasel päeval on kinnisvaramaksu debati taaselustamine vajalik,» leidis praegune Viimsi vallavanem.
Küll aga on Kallase ettepanek juba leidnud sotsiaalmeedias kriitikat ühe tänase valitsuserakonna, IRLi poliitikutelt. «Reformierakonna auesimees Siim Kallas soendab üles kinnisvaramaksu kehtestamise idee. Noh, tema mõju parteis kasvab küllap minutite, mitte päevadega,» märkis tänane justiitsminister Urmas Reinsalu.
Ta lisab, et kui Kallase seisukoht saab Reformierakonna poliitikaks, siis on Eestis ainult üks erakond, kes ei toeta korterite ja majade, suvilate ja talude maksustamist kinnisvaramaksuga. «See erakond on IRL, kõik teised lubavad kinnisvaramaksu moel või teisel kehtestada,» sõnas isamaaliitlasest minister.
«Siim Kallas tegi ettepaneku maksustada osa tootmisvarast ja Eesti inimeste kodud. Tänan!» tähendas sotsiaalmeedias lakooniliselt ka Reinsalu erakonnakaaslane, ettevõtja Tõnis Palts.
Ka tartlaste seas tuntud IRLi poliitik Peeter Laurson võttis Kallase kinnisvaramaksu ideest tuld. «Aru võib saada küll Viimsi vallavanema murest. Tegemist on ju vaese vallaga Euroopa mõistes. Ots otsaga tullakse välja. Kodutunde saade peaks vallamajasse kiirelt kohale saadetama, ehk õnnestub veel midagi päästa,» ironiseeris Laurson sotsiaalmeedias.
Ühtlasi pakkus ta, et kuna riik nii kiiresti Kallase ettepanekule reageerida ei jõua, võiks vallavanem valla päästmiseks kasutada enda käes olevaid hoobasid. Sellega viitas Laurson kohalike maksude seadusele, kus on muuhulgas võimalustena üles loetletud ka reklaamimaks, teede ja tänavate sulgemise maks, mootorsõidukimaks, loomapidamismaks, lõbustusmaks ja parkimistasu.
Vähem kui aasta tagasi, möödunud aasta märtsi lõpus käis intervjuus Postimehele kinnisvaramaksu idee välja ka LHV panga omanik Rain Lõhmus, kes toona leidis, et see oleks märksa parem maksukogumise vahend kui pangalõivu kehtestamine.
«Mina näiteks arvan, et kinnisvara oleks suhteliselt hea maksustada, et saaks minusugustelt ka raha kätte. Mujal tehakse seda tunduvalt rohkem. Kui mul oleks ülesanne mõelda, kuidas saada makse kätte minusugustelt ehk neilt, kes Eestis ei ela, siis ma teaksin täpselt, mida teha,» põhjendas Lõhmus mullu kevadel.
Toona leidsid mitu eksperti, sealhulgas näiteks Eesti Maksumaksjate Liidu juhatuse liige Lasse Lehis, et mõnes mõttes on kinnisvaramaks keskaegne igand, sest omal ajal polnud võimalik sissetulekut deklareerida ja maksustada ning selle asemel mõõdeti rikkust väliste näitajate alusel, nagu kinnisvara.
Pindi Kinnisvara partner Peep Sooman märkis siis, et kinnisvaramaks oleks Eestis paras nonsenss, kuna meil on üle 90 protsendi leibkondadest kinnisvaraomanikud ja seega lööks uus maks vaesemaid.