Pindi Kinnisvara juhatuse liige ja hindamisvaldkonna juht Andres Teder ütles, et eelkõige korterite flippimise käigus turule tulnud muudetud planeeringuga tüüpkorterite dokumentatsioon tuleb põhjalikult üle kontrollida.
„Uus trend on tõsta köögimööbel korteri elutoa otsaseina ning köögist tekitada lisatuba. Tundub hea äriplaan, aga siin on päris palju võimalikke probleeme, mida tuleks sellise korteri ostmisel tähele panna.
Torustiku ümberehitus on juba tehnosüsteemide muutmine ja loakohustuslik tegevus ning eeldab ka korterühistu kooskõlastust. Isegi kui korter ostetakse omavahendite abil, siis selle hilisemal müümisel ei pruugi pank sellise korteri ostu finantseerida, kui dokumentatsioon on puudulik või töid pole tehtud vastavalt projektile. Rääkimata probleemidest kindlustuskaitsega,“ rääkis Teder.
„Teine probleem on ventilatsiooniga. Juhitakse ära küll pliidil tekkiv aur, mille ehitus eeldab ka kooskõlastust, kuid näiteks otsakorterite puhul tekib olukord, kus uue avatud köögi osas ei ole tuulutusklappe ja olemasolev ventilatsioon ei suuda suurenenud niiskusega toime tulla. Niiskus kondenseerub ja tekib hallitus,“ selgitas ta.
„Kolmas segadus on tubade arvuga – kui suuremate köökidega tüüpkorterites annab köögi suurus ametliku toa pindalanõude välja, siis väiksemate köökide korral mitte ning korteri toalisus jääb ikka samaks. Ja see võib mõjutada vara likviidsust, ükskõik kui ilus remont on tehtud. Soovitan dokumentatsiooni kaevuda põhjalikult või vajadusel selleks pädevatelt spetsialistidelt teenus tellida, et suurematest probleemidest hoiduda,“ lisas Teder.